Clamp multimeter CM-6010SD
Not rated
Detailed information
Product detailed description
  • Automatic range selection
  • True-RMS measurement
  • Adjustable sampling: 2 ~ 7200 seconds
  • Conductor diameter 50 mm
  • Reset button
  • Functions: Hold, Peak, Max. and Min.
  • Backlit LCD display
  • Built-in clock and calendar
  • Recording to micro SD card up to 32 GB (export to Excel)
  • LCD display 60 x 44.4 mm (128 x 64 px) with backlight
  • RS-232 / USB interface
  • Dimensions 280 x 106 x 47 mm
  • Reset button
  • Complies with the CAT IV 600V standard
  • Power supply - 2 x 1.5 V AA batteries or DC 9V adapter
Technical specifications of the measurement:
  • AC/DC voltage: up to 1000 V
  • AC/DC current: up to 2000 A
  • Resistance: up to 60 MΩ
  • Capacitance: up to 600 uF
  • Frequency: up to 999.9 Hz
  • Temperature: -100 ℃ to 1300 ℃ (only with K type extra sound)
Package contents: Instruction manual, measuring leads 2 pcs, alligator clip 2 pcs, portable case, Micro SD card (8GB), AC/DC adapter 9V